    Signal Transformer SC2220-6R8
    Part No.:
    SC2220-6R8
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC2220-6R8.pdf
    Description:
    FIXED IND 6.8UH 2.38A 104MOHM SM
    Inductance:
    6.8 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    2.38 A
    Current - Saturation (Isat):
    2A
    DC Resistance (DCR):
    104mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 MHz
    Size / Dimension:
    0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.197" (5.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC2220-6R8 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC2220-6R8 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC2220-6R8?
    Image SC2220-1R0 SC2220-R10 SC2220-470 SC2220-100 SC2220-101
    Part Number SC2220-1R0 SC2220-R10 SC2220-470 SC2220-100 SC2220-101
    Material - Core - - - - -
    Inductance 6.8 µH 6.8 µH 6.8 µH 6.8 µH 6.8 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 2.38 A 2.38 A 2.38 A 2.38 A 2.38 A
    Current - Saturation (Isat) 2A 2A 2A 2A 2A
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 104mOhm Max 104mOhm Max 104mOhm Max 104mOhm Max 104mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz
    Size / Dimension 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm) 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm) 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm) 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm) 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm)