    Signal Transformer SC2220-222
    Part No.:
    SC2220-222
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC2220-222.pdf
    Description:
    FIXED IND 2.2MH 100MA 30.1OHM SM
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SC2220
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Wirewound
    Material - Core:
    Inductance:
    2.2 mH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    100 mA
    Current - Saturation (Isat):
    100mA
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    30.1Ohm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    10 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.197" (5.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC2220-222 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC2220-222 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC2220-222?
    Image SC2220-1R0 SC2220-R10 SC2220-470 SC2220-100 SC2220-101
    Part Number SC2220-1R0 SC2220-R10 SC2220-470 SC2220-100 SC2220-101
    Series SC2220 SC2220 SC2220 SC2220 SC2220
    Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
    Material - Core - - - - -
    Inductance 2.2 mH 2.2 mH 2.2 mH 2.2 mH 2.2 mH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA
    Current - Saturation (Isat) 100mA 100mA 100mA 100mA 100mA
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 30.1Ohm Max 30.1Ohm Max 30.1Ohm Max 30.1Ohm Max 30.1Ohm Max
    Q @ Freq - - - - -
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 10 kHz 10 kHz 10 kHz 10 kHz 10 kHz
    Features - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm) 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm) 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm) 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm) 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm)