    Signal Transformer SC2220-1R5
    Part No.:
    SC2220-1R5
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC2220-1R5.pdf
    Description:
    FIXED IND 1.5UH 3.9A 30.8MOHM SM
    Inductance:
    1.5 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    3.9 A
    Current - Saturation (Isat):
    3.7A
    DC Resistance (DCR):
    30.8mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 MHz
    Size / Dimension:
    0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.197" (5.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC2220-1R5 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC2220-1R5 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC2220-1R5?
    Material - Core - - - - -
    Inductance 1.5 µH 1.5 µH 1.5 µH 1.5 µH 1.5 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 3.9 A 3.9 A 3.9 A 3.9 A 3.9 A
    Current - Saturation (Isat) 3.7A 3.7A 3.7A 3.7A 3.7A
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 30.8mOhm Max 30.8mOhm Max 30.8mOhm Max 30.8mOhm Max 30.8mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz
    Size / Dimension 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm) 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm) 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm) 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm) 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm)