    Signal Transformer SC2220-102
    Part No.:
    SC2220-102
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC2220-102.pdf
    Description:
    FIXED IND 1MH 150MA 14.42OHM SMD
    Inductance:
    1 mH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    150 mA
    Current - Saturation (Isat):
    150mA
    DC Resistance (DCR):
    14.42Ohm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    10 kHz
    Size / Dimension:
    0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.197" (5.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC2220-102 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC2220-102 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC2220-102?
    Image SC2220-1R0 SC2220-R10 SC2220-470 SC2220-100 SC2220-101
    Part Number SC2220-1R0 SC2220-R10 SC2220-470 SC2220-100 SC2220-101
    Material - Core - - - - -
    Inductance 1 mH 1 mH 1 mH 1 mH 1 mH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 150 mA 150 mA 150 mA 150 mA 150 mA
    Current - Saturation (Isat) 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 14.42Ohm Max 14.42Ohm Max 14.42Ohm Max 14.42Ohm Max 14.42Ohm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 10 kHz 10 kHz 10 kHz 10 kHz 10 kHz
    Size / Dimension 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm) 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm) 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm) 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm) 0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm)