    Signal Transformer SC1813FH-330
    Part No.:
    SC1813FH-330
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC1813FH-330.pdf
    Description:
    FIXED IND 33UH 920MA 350MOHM SMD
    Inductance:
    33 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    920 mA
    Current - Saturation (Isat):
    900mA
    DC Resistance (DCR):
    350mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max):
    0.197" (5.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC1813FH-330 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC1813FH-330 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC1813FH-330?
    Material - Core - - - - -
    Inductance 33 µH 33 µH 33 µH 33 µH 33 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 920 mA 920 mA 920 mA 920 mA 920 mA
    Current - Saturation (Isat) 900mA 900mA 900mA 900mA 900mA
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 350mOhm Max 350mOhm Max 350mOhm Max 350mOhm Max 350mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Size / Dimension 0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm) 0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm) 0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm) 0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm) 0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm)