    Signal Transformer SC1813FH-2R2
    Part No.:
    SC1813FH-2R2
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC1813FH-2R2.pdf
    Description:
    FIXED IND 2.2UH 3.8A 35 MOHM SMD
    Inductance:
    2.2 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    3.8 A
    Current - Saturation (Isat):
    3.5A
    DC Resistance (DCR):
    35mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max):
    0.197" (5.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC1813FH-2R2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC1813FH-2R2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC1813FH-2R2?
    Material - Core - - - - -
    Inductance 2.2 µH 2.2 µH 2.2 µH 2.2 µH 2.2 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 3.8 A 3.8 A 3.8 A 3.8 A 3.8 A
    Current - Saturation (Isat) 3.5A 3.5A 3.5A 3.5A 3.5A
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 35mOhm Max 35mOhm Max 35mOhm Max 35mOhm Max 35mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Size / Dimension 0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm) 0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm) 0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm) 0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm) 0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm)