    Signal Transformer SC108-820
    Part No.:
    SC108-820
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC108-820.pdf
    Description:
    FIXED IND 82UH 2A 190 MOHM SMD
    Inductance:
    82 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    2 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.6A
    DC Resistance (DCR):
    190mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    2.52 MHz
    Size / Dimension:
    0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.327" (8.30mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC108-820 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC108-820 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC108-820?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SC108-820.
    Material - Core - - - - -
    Inductance 82 µH 82 µH 82 µH 82 µH 82 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 2 A 2 A 2 A 2 A 2 A
    Current - Saturation (Isat) 1.6A 1.6A 1.6A 1.6A 1.6A
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 190mOhm Max 190mOhm Max 190mOhm Max 190mOhm Max 190mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 2.52 MHz 2.52 MHz 2.52 MHz 2.52 MHz 2.52 MHz
    Size / Dimension 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm)