    Signal Transformer SC108-680
    Part No.:
    SC108-680
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC108-680.pdf
    Description:
    FIXED IND 68UH 2.3A 150 MOHM SMD
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SC108
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Wirewound
    Material - Core:
    Inductance:
    68 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    2.3 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.8A
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    150mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    2.52 MHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.327" (8.30mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC108-680 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC108-680 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC108-680?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SC108-680.
    Image SC108-220 SC108-101 SC108-102 SC108-120 SC108-121
    Part Number SC108-220 SC108-101 SC108-102 SC108-120 SC108-121
    Series SC108 SC108 SC108 SC108 SC108
    Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
    Material - Core - - - - -
    Inductance 68 µH 68 µH 68 µH 68 µH 68 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 2.3 A 2.3 A 2.3 A 2.3 A 2.3 A
    Current - Saturation (Isat) 1.8A 1.8A 1.8A 1.8A 1.8A
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 150mOhm Max 150mOhm Max 150mOhm Max 150mOhm Max 150mOhm Max
    Q @ Freq - - - - -
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 2.52 MHz 2.52 MHz 2.52 MHz 2.52 MHz 2.52 MHz
    Features - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm)