    Signal Transformer SC108-470
    Part No.:
    SC108-470
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC108-470.pdf
    Description:
    FIXED IND 47UH 2.6A 110 MOHM SMD
    Inductance:
    47 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    2.6 A
    Current - Saturation (Isat):
    2A
    DC Resistance (DCR):
    110mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    2.52 MHz
    Size / Dimension:
    0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.327" (8.30mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC108-470 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC108-470 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC108-470?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SC108-470.
    Material - Core - - - - -
    Inductance 47 µH 47 µH 47 µH 47 µH 47 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 2.6 A 2.6 A 2.6 A 2.6 A 2.6 A
    Current - Saturation (Isat) 2A 2A 2A 2A 2A
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 110mOhm Max 110mOhm Max 110mOhm Max 110mOhm Max 110mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 2.52 MHz 2.52 MHz 2.52 MHz 2.52 MHz 2.52 MHz
    Size / Dimension 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm)