    Signal Transformer SC108-331
    Part No.:
    SC108-331
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC108-331.pdf
    Description:
    FIXED IND 330UH 900MA 600MOHM SM
    Inductance:
    330 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    900 mA
    Current - Saturation (Isat):
    900mA
    DC Resistance (DCR):
    600mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.327" (8.30mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC108-331 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC108-331 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC108-331?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SC108-331.
    Material - Core - - - - -
    Inductance 330 µH 330 µH 330 µH 330 µH 330 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 900 mA 900 mA 900 mA 900 mA 900 mA
    Current - Saturation (Isat) 900mA 900mA 900mA 900mA 900mA
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 600mOhm Max 600mOhm Max 600mOhm Max 600mOhm Max 600mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz
    Size / Dimension 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm)