    Signal Transformer SC108-271
    Part No.:
    SC108-271
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSC108-271.pdf
    Description:
    FIXED IND 270UH 930MA 550MOHM SM
    Inductance:
    270 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    930 mA
    Current - Saturation (Isat):
    950mA
    DC Resistance (DCR):
    550mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.327" (8.30mm)
    Datasheet:
    1. How to order SC108-271 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SC108-271 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC108-271?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SC108-271.
    Material - Core - - - - -
    Inductance 270 µH 270 µH 270 µH 270 µH 270 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 930 mA 930 mA 930 mA 930 mA 930 mA
    Current - Saturation (Isat) 950mA 950mA 950mA 950mA 950mA
    Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
    DC Resistance (DCR) 550mOhm Max 550mOhm Max 550mOhm Max 550mOhm Max 550mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz
    Size / Dimension 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm) 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm) 0.327" (8.30mm)