FCBA1-0805F-1R5J.pdf
FCBA1-0805F-1R5J.pdf
| Image |  |
| Series | FCBA1-0805 | FCBA1-0805 | FCBA1-0805 | FCBA1-0805 | FCBA1-0805 |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Wirewound | Wirewound | Wirewound | Wirewound | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 1.5 µH | 1.5 µH | 1.5 µH | 1.5 µH | 1.5 µH |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Current Rating (Amps) | 160 mA | 160 mA | 160 mA | 160 mA | 160 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - | - | - | - | - |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 2.8Ohm Max | 2.8Ohm Max | 2.8Ohm Max | 2.8Ohm Max | 2.8Ohm Max |
| Q @ Freq | 18 @ 50MHz | 18 @ 50MHz | 18 @ 50MHz | 18 @ 50MHz | 18 @ 50MHz |
| Frequency - Self Resonant | 170MHz | 170MHz | 170MHz | 170MHz | 170MHz |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 7.9 MHz | 7.9 MHz | 7.9 MHz | 7.9 MHz | 7.9 MHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 0805 | 0805 | 0805 | 0805 | 0805 |
| Size / Dimension | 0.091" L x 0.068" W (2.30mm x 1.73mm) | 0.091" L x 0.068" W (2.30mm x 1.73mm) | 0.091" L x 0.068" W (2.30mm x 1.73mm) | 0.091" L x 0.068" W (2.30mm x 1.73mm) | 0.091" L x 0.068" W (2.30mm x 1.73mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.060" (1.52mm) | 0.060" (1.52mm) | 0.060" (1.52mm) | 0.060" (1.52mm) | 0.060" (1.52mm) |