F1C1-252012-R10M.pdf
F1C1-252012-R10M.pdf
| Image |  |
| Series | F1C1-2520 | F1C1-2520 | F1C1-2520 | F1C1-2520 | F1C1-2520 |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Molded | Molded | Molded | Molded | Molded |
| Material - Core | Metal | Metal | Metal | Metal | Metal |
| Inductance | 100 nH | 100 nH | 100 nH | 100 nH | 100 nH |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 10.5 A | 10.5 A | 10.5 A | 10.5 A | 10.5 A |
| Current - Saturation (Isat) | 12.5A | 12.5A | 12.5A | 12.5A | 12.5A |
| Shielding | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 10mOhm Max | 10mOhm Max | 10mOhm Max | 10mOhm Max | 10mOhm Max |
| Q @ Freq | - | - | - | - | - |
| Frequency - Self Resonant | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 1008 | 1008 | 1008 | 1008 | 1008 |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.047" (1.20mm) | 0.047" (1.20mm) | 0.047" (1.20mm) | 0.047" (1.20mm) | 0.047" (1.20mm) |