F1A1-303018-8R2N.pdf
F1A1-303018-8R2N.pdf
| Image |  |
| Series | F1A1-303018 | F1A1-303018 | F1A1-303018 | F1A1-303018 | F1A1-303018 |
| Material - Core | - | - | - | - | - |
| Inductance | 8.2 µH | 8.2 µH | 8.2 µH | 8.2 µH | 8.2 µH |
| Tolerance | ±30% | ±30% | ±30% | ±30% | ±30% |
| Current Rating (Amps) | 780 mA | 780 mA | 780 mA | 780 mA | 780 mA |
| Current - Saturation (Isat) | 500mA | 500mA | 500mA | 500mA | 500mA |
| Shielding | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 351Ohm Max | 351Ohm Max | 351Ohm Max | 351Ohm Max | 351Ohm Max |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz |
| Size / Dimension | 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) | 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) | 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) | 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) | 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.071" (1.80mm) | 0.071" (1.80mm) | 0.071" (1.80mm) | 0.071" (1.80mm) | 0.071" (1.80mm) |