    Signal Transformer DRC-V-682K
    Part No.:
    DRC-V-682K
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDRC-V-682K.pdf
    Description:
    FIXED IND 6.8MH 135MA 19OHM TH
    Inductance:
    6.8 mH
    Tolerance:
    ±10%
    Current Rating (Amps):
    135 mA
    Current - Saturation (Isat):
    50mA
    DC Resistance (DCR):
    19Ohm Max
    Q @ Freq:
    20 @ 252kHz
    Frequency - Self Resonant:
    400kHz
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    252 kHz
    Size / Dimension:
    0.343" Dia (8.70mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)