    Signal Transformer DRC-V-560K
    Part No.:
    DRC-V-560K
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Radial, Vertical Cylinder
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDRC-V-560K.pdf
    Description:
    FIXED IND 56UH 1.75A 0.18OHM TH
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    DRC-V
    Package/Case:
    Radial, Vertical Cylinder
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material - Core:
    Ferrite
    Inductance:
    56 µH
    Tolerance:
    ±10%
    Current Rating (Amps):
    1.75 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.3A
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    180mOhm Max
    Q @ Freq:
    30 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant:
    5.4MHz
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    2.52 MHz
    Features:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Radial
    Size / Dimension:
    0.343" Dia (8.70mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)