    Signal Transformer DRC-V-331K
    Part No.:
    DRC-V-331K
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDRC-V-331K.pdf
    Description:
    FIXED IND 330UH 560MA 0.85OHM TH
    Inductance:
    330 µH
    Tolerance:
    ±10%
    Current Rating (Amps):
    560 mA
    Current - Saturation (Isat):
    540mA
    DC Resistance (DCR):
    850mOhm Max
    Q @ Freq:
    10 @ 796kHz
    Frequency - Self Resonant:
    2.3MHz
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    796 kHz
    Size / Dimension:
    0.343" Dia (8.70mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)