DRC-0406-151J-UL.pdf
DRC-0406-151J-UL.pdf
| Image |  |
| Series | DRC-0406 | DRC-0406 | DRC-0406 | DRC-0406 | DRC-0406 |
| Packaging | Bag | Bag | Bag | Bag | Bag |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 150 µH | 150 µH | 150 µH | 150 µH | 150 µH |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Current Rating (Amps) | 350 mA | 350 mA | 350 mA | 350 mA | 350 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - | - | - | - | - |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 1.3Ohm Max | 1.3Ohm Max | 1.3Ohm Max | 1.3Ohm Max | 1.3Ohm Max |
| Q @ Freq | 65 @ 796kHz | 65 @ 796kHz | 65 @ 796kHz | 65 @ 796kHz | 65 @ 796kHz |
| Frequency - Self Resonant | 4.2MHz | 4.2MHz | 4.2MHz | 4.2MHz | 4.2MHz |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C | -20°C ~ 85°C | -20°C ~ 85°C | -20°C ~ 85°C | -20°C ~ 85°C |
| Inductance Frequency - Test | 1 kHz | 1 kHz | 1 kHz | 1 kHz | 1 kHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Supplier Device Package | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Size / Dimension | 0.217" Dia (5.50mm) | 0.217" Dia (5.50mm) | 0.217" Dia (5.50mm) | 0.217" Dia (5.50mm) | 0.217" Dia (5.50mm) |