    Signal Transformer DP-241-8-56L
    Part No.:
    DP-241-8-56L
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Power Transformers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDP-241-8-56L.pdf
    Description:
    PWR XFMR LAMINATED 100VA CHAS MT
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    Two-4-One™
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Laminated Core
    Voltage - Primary:
    115V, 230V
    Voltage - Secondary (Full Load):
    56V
    Current - Output (Max):
    1.8A
    Primary Winding(s):
    Dual
    Secondary Winding(s):
    Single
    Center Tap:
    Yes
    Power - Max:
    100VA
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Termination Style:
    Wire Leads
    Size / Dimension:
    102.40mm L x 58.50mm W
    Height - Seated (Max):
    67.70mm