    Signal Transformer A41-130-10L
    Part No.:
    A41-130-10L
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Power Transformers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDA41-130-10L.pdf
    Description:
    PWR XFMR LAMINATED 130VA CHAS MT
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    All-4-One™
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Type:
    Laminated Core
    Voltage - Primary:
    115V, 230V
    Voltage - Secondary (Full Load):
    Parallel 5V, Series 10V
    Current - Output (Max):
    Parallel 26A, Series 13A
    Primary Winding(s):
    Dual
    Secondary Winding(s):
    Dual
    Center Tap:
    No
    Power - Max:
    130VA
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Termination Style:
    Wire Leads
    Size / Dimension:
    71.40mm L x 76.20mm W
    Height - Seated (Max):
    85.70mm