    SCHURTER Inc. TS-701-HT-15
    Part No.:
    TS-701-HT-15
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDTS-701-HT-15.pdf
    Description:
    CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC
    Current Rating (Amps):
    15A
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    50 V
    Actuator Type:
    Push to Reset
    Number of Poles:
    1
    Illumination:
    Illumination Voltage (Nominal):
    Approval Agency:
    CSA C22.2, UL1077
    Datasheet:
    1. How to order TS-701-HT-15 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TS-701-HT-15 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TS-701-HT-15?
    Image TS-701-HT-12-K TS-701-HT-12H TS-701-HT-15-HP TS-701-HT-8K TS-709-12H
    Part Number TS-701-HT-12-K TS-701-HT-12H TS-701-HT-15-HP TS-701-HT-8K TS-709-12H
    Manufacturer SCHURTER Inc. SCHURTER Inc. SCHURTER Inc. SCHURTER Inc. SCHURTER Inc.
    Series TS TS TS TS TS
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Mounting Type Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount
    Breaker Type Thermal Thermal Thermal Thermal Thermal
    Current Rating (Amps) 15A 15A 15A 15A 15A
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC 50 V 50 V 50 V 50 V 50 V