    Samtec Inc. TSW-105-23-H-S
    Part No.:
    TSW-105-23-H-S
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Description:
    CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    TSW
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions:
    5
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing - Mating:
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.230" (5.84mm)
    Contact Length - Post:
    0.115" (2.92mm)
    Overall Contact Length:
    0.445" (11.30mm)
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)