    Samtec Inc. SSQ-104-21-F-D
    Part No.:
    SSQ-104-21-F-D
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Headers, Receptacles, Female Sockets
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSSQ-104-21-F-D.pdf
    Description:
    CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    SSQ
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle
    Contact Type:
    Forked
    Style:
    Board to Board or Cable
    Number of Positions:
    8
    Number of Positions Loaded:
    All
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish Thickness - Mating:
    3.00µin (0.076µm)
    Insulation Color:
    Black
    Insulation Height:
    0.335" (8.51mm)
    Contact Length - Post:
    0.104" (2.64mm)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C