    Samtec Inc. SQT-150-03-S-T
    Part No.:
    SQT-150-03-S-T
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Headers, Receptacles, Female Sockets
    Package:
    Description:
    CONN RCPT 150POS 0.079 GOLD PCB
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    SQT
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle
    Contact Type:
    Forked
    Style:
    Board to Board or Cable
    Number of Positions:
    150
    Number of Positions Loaded:
    All
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Number of Rows:
    3
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish Thickness - Mating:
    30.0µin (0.76µm)
    Insulation Color:
    Black
    Insulation Height:
    0.250" (6.35mm)
    Contact Length - Post:
    0.208" (5.28mm)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Mated Stacking Heights:
    Ingress Protection:
    Features:
    Current Rating (Amps):
    5.1A per Contact