MTMM-108-02-G-D-115.pdf
MTMM-108-02-G-D-115.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Series | MTMM | MTMM | MTMM | MTMM | MTMM |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Contact Type | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Number of Rows | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All | All | All | All | All |
| Shrouding | Unshrouded | Unshrouded | Unshrouded | Unshrouded | Unshrouded |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Termination | Solder | Solder | Solder | Solder | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull |
| Contact Length - Mating | 0.115" (2.92mm) | 0.115" (2.92mm) | 0.115" (2.92mm) | 0.115" (2.92mm) | 0.115" (2.92mm) |
| Contact Length - Post | 0.081" (2.06mm) | 0.081" (2.06mm) | 0.081" (2.06mm) | 0.081" (2.06mm) | 0.081" (2.06mm) |
| Overall Contact Length | 0.255" (6.48mm) | 0.255" (6.48mm) | 0.255" (6.48mm) | 0.255" (6.48mm) | 0.255" (6.48mm) |
| Insulation Height | 0.059" (1.50mm) | 0.059" (1.50mm) | 0.059" (1.50mm) | 0.059" (1.50mm) | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape | Square | Square | Square | Square | Square |
| Contact Finish - Mating | Gold | Gold | Gold | Gold | Gold |
| Contact Finish - Post | Gold | Gold | Gold | Gold | Gold |
| Features | - | - | - | - | - |
| Current Rating (Amps) | 3A | 3A | 3A | 3A | 3A |