    Samtec Inc. MTLW-108-07-G-D-278
    Part No.:
    MTLW-108-07-G-D-278
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMTLW-108-07-G-D-278.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    Flex Stack, MTLW
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions:
    16
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.278" (7.06mm)
    Contact Length - Post:
    0.092" (2.34mm)
    Overall Contact Length:
    0.430" (10.92mm)
    Insulation Height:
    0.060" (1.52mm)
    Contact Shape:
    Square
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Gold
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Insulation Material:
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
    Features:
    Current Rating (Amps):
    5.2A per Contact