LCW-124-07-G-S-230.pdf
LCW-124-07-G-S-230.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Series | LCW | LCW | LCW | LCW | LCW |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Connector Type | Header | Header | Header | Header | Header |
| Contact Type | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Number of Rows | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Row Spacing - Mating | - | - | - | - | - |
| Number of Positions Loaded | All | All | All | All | All |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Termination | Solder | Solder | Solder | Solder | Solder |
| Fastening Type | Friction Lock | Friction Lock | Friction Lock | Friction Lock | Friction Lock |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) | 0.230" (5.84mm) | 0.230" (5.84mm) | 0.230" (5.84mm) | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Overall Contact Length | 0.430" (10.92mm) | 0.430" (10.92mm) | 0.430" (10.92mm) | 0.430" (10.92mm) | 0.430" (10.92mm) |
| Insulation Height | 0.310" (7.87mm) | 0.310" (7.87mm) | 0.310" (7.87mm) | 0.310" (7.87mm) | 0.310" (7.87mm) |
| Contact Shape | Square | Square | Square | Square | Square |
| Contact Finish - Mating | Gold | Gold | Gold | Gold | Gold |
| Contact Finish - Post | Tin | Tin | Tin | Tin | Tin |
| Features | - | - | - | - | - |
| Current Rating (Amps) | 3A | 3A | 3A | 3A | 3A |