    Samtec Inc. HPF-12-01-T-S
    Part No.:
    HPF-12-01-T-S
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Headers, Receptacles, Female Sockets
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDHPF-12-01-T-S.pdf
    Description:
    CONN RCPT 12POS 0.2 TIN PCB
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    HPF
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle
    Contact Type:
    Female Socket
    Style:
    Board to Board
    Number of Positions:
    12
    Number of Positions Loaded:
    All
    Pitch - Mating:
    0.200" (5.08mm)
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing - Mating:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Finish - Mating:
    Tin
    Contact Finish Thickness - Mating:
    Insulation Color:
    Black
    Insulation Height:
    0.351" (8.92mm)
    Contact Length - Post:
    0.102" (2.60mm)