    Samtec Inc. FWJ-13-02-T-S-RA
    Part No.:
    FWJ-13-02-T-S-RA
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDFWJ-13-02-T-S-RA.pdf
    Description:
    CONN HEADER R/A 13POS 3.96MM
    Manufacturer:
    Samtec Inc.
    Series:
    FWJ
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.156" (3.96mm)
    Number of Positions:
    13
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing - Mating:
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Type:
    Through Hole, Right Angle
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.320" (8.13mm)
    Contact Length - Post:
    0.175" (4.45mm)
    Overall Contact Length:
    Insulation Height:
    0.250" (6.35mm)