    Richtek USA Inc. RT9198-18GB
    Part No.:
    RT9198-18GB
    Package:
    SC-74A, SOT-753
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRT9198-18GB.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.33V @ 300mA
    Current - Output:
    300mA
    Current - Quiescent (Iq):
    130 µA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    60dB ~ 30dB (100Hz ~ 10kHz)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-23-5
    Datasheet:
    1. How to order RT9198-18GB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT9198-18GB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT9198-18GB?
    Image RT9198-33GBR RT9198-18GBR RT9198-28GBR RT9198-30GBR RT9198-25GJ5R
    Part Number RT9198-33GBR RT9198-18GBR RT9198-28GBR RT9198-30GBR RT9198-25GJ5R
    Series - - - - -
    Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V
    Voltage Dropout (Max) 0.33V @ 300mA 0.33V @ 300mA 0.33V @ 300mA 0.33V @ 300mA 0.33V @ 300mA
    Current - Output 300mA 300mA 300mA 300mA 300mA
    Current - Quiescent (Iq) 130 µA 130 µA 130 µA 130 µA 130 µA
    PSRR 60dB ~ 30dB (100Hz ~ 10kHz) 60dB ~ 30dB (100Hz ~ 10kHz) 60dB ~ 30dB (100Hz ~ 10kHz) 60dB ~ 30dB (100Hz ~ 10kHz) 60dB ~ 30dB (100Hz ~ 10kHz)
    Control Features - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C