    Richtek USA Inc. RT9198-16GV
    Part No.:
    RT9198-16GV
    Package:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRT9198-16GV.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 1.6V 300MA SOT23-3
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.6V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.33V @ 300mA
    Current - Output:
    300mA
    Current - Quiescent (Iq):
    130 µA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    60dB ~ 30dB (100Hz ~ 10kHz)
    Control Features:
    Enable
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C