    Richtek USA Inc. RT9166A-15GX
    Part No.:
    RT9166A-15GX
    Package:
    TO-243AA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRT9166A-15GX.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 1.5V 600MA SOT89-3
    Package/Case:
    TO-243AA
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.5V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.58V @ 600mA (Typ)
    Current - Output:
    600mA
    Current - Quiescent (Iq):
    300 µA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    55dB (1kHz)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)