    Richtek USA Inc. RT9020-33GB
    Part No.:
    RT9020-33GB
    Package:
    SC-74A, SOT-753
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRT9020-33GB.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 500MA SOT23-5
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.4V @ 500mA
    Current - Output:
    500mA
    Current - Quiescent (Iq):
    50 µA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    55dB (10kHz)
    Control Features:
    Enable, Soft Start
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C