    Richtek USA Inc. RT9018A-18GSP
    Part No.:
    RT9018A-18GSP
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRT9018A-18GSP.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR POS ADJ 3A 8SOP
    Package/Case:
    Output Type:
    Adjustable (Fixed)
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    0.8V (1.8V)
    Voltage - Output (Max):
    5.15V
    Voltage Dropout (Max):
    0.35V @ 3A
    Current - Output:
    3A
    Current - Quiescent (Iq):
    1.2 mA
    Control Features:
    Enable, Power Good
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C