    Richtek USA Inc. RT9018A-18GQW
    Part No.:
    RT9018A-18GQW
    Manufacturer:
    Richtek USA Inc.
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    10-WFDFN Exposed Pad
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRT9018A-18GQW.pdf
    Description:
    IC REG LIN POS ADJ 3A 10WDFN
    Manufacturer:
    Richtek USA Inc.
    Series:
    Package/Case:
    10-WFDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Adjustable (Fixed)
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    0.8V (1.8V)
    Voltage - Output (Max):
    5.15V
    Voltage Dropout (Max):
    0.35V @ 3A
    Current - Output:
    3A
    Current - Quiescent (Iq):
    1.2 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    Control Features:
    Enable, Power Good
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C