    Richtek USA Inc. RT9013-33GY
    Part No.:
    RT9013-33GY
    Manufacturer:
    Richtek USA Inc.
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    SC-82
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRT9013-33GY.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 500MA SC82
    Manufacturer:
    Richtek USA Inc.
    Series:
    Package/Case:
    SC-82
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.4V @ 500mA
    Current - Output:
    500mA
    Current - Quiescent (Iq):
    50 µA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    50dB (10kHz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C