    Remington Industries R-CX-1100-60
    Part No.:
    R-CX-1100-60
    Manufacturer:
    Remington Industries
    Category:
    Coaxial Cables (RF)
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDR-CX-1100-60.pdf
    Description:
    COAX CBL SMA TO SMA
    Manufacturer:
    Remington Industries
    Series:
    R-CX-1100
    Packaging:
    Bag
    Product Status:
    Active
    Style:
    SMA to SMA
    1st Connector:
    SMA Plug
    1st Contact Gender:
    Male
    1st Connector Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    1st Connector Mounting Feature:
    2nd Connector:
    SMA Plug
    2nd Contact Gender:
    Male
    2nd Connector Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    2nd Connector Mounting Feature:
    Length:
    60.0" (1.5m) 5.0'
    Cable Type:
    RG-58C
    Cable Impedance:
    Connector Impedance:
    Overall Impedance:
    50 Ohms
    Frequency - Max:
    5 GHz
    Color:
    Black
    Features:
    Shielded
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 80°C