    RadioControlli RC-SM1278-433
    Part No.:
    RC-SM1278-433
    Manufacturer:
    RadioControlli
    Category:
    RF Transceiver Modules and Modems
    Package:
    16-SMD Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRC-SM1278-433.pdf
    Description:
    RF TXRX MOD 802.15.4 ISM<1GHZSMD
    Manufacturer:
    RadioControlli
    Series:
    Package/Case:
    16-SMD Module
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Programmable:
    RF Family/Standard:
    802.15.4, General ISM < 1GHz
    Protocol:
    LoRa™
    Modulation:
    FSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK
    Frequency:
    433MHz
    Data Rate:
    300kbps
    Power - Output:
    18dBm
    Sensitivity:
    -148dBm
    Serial Interfaces:
    SPI
    Antenna Type:
    Antenna Not Included
    Utilized IC / Part:
    SX1278
    Memory Size:
    Voltage - Supply:
    1.8V ~ 3.6V
    Current - Receiving:
    12mA
    Current - Transmitting:
    120mA
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C