    RadioControlli RC-CC1310-434
    Part No.:
    RC-CC1310-434
    Manufacturer:
    RadioControlli
    Category:
    RF Transceiver Modules and Modems
    Package:
    39-SMD Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRC-CC1310-434.pdf
    Description:
    RF TXRX MODULE 802.15.4U.FL SMD
    Manufacturer:
    RadioControlli
    Series:
    Package/Case:
    39-SMD Module
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Programmable:
    Not Verified
    RF Family/Standard:
    Protocol:
    6LoWPAN
    Modulation:
    Frequency:
    434MHz
    Data Rate:
    4Mbps
    Power - Output:
    14dBm
    Sensitivity:
    -124dBm
    Serial Interfaces:
    Antenna Type:
    Antenna Not Included, U.FL
    Utilized IC / Part:
    CC1310F128
    Memory Size:
    Voltage - Supply:
    1.8V ~ 3.8V
    Current - Receiving:
    5.5mA
    Current - Transmitting:
    13.4mA ~ 23.5mA
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 75°C