    Pulse Electronics PE-68864NL
    Part No.:
    PE-68864NL
    Manufacturer:
    Pulse Electronics
    Category:
    Pulse Transformers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPE-68864NL.pdf
    Description:
    XFRMR 1CT:2CT/1:1 1.2/1.2MH SMD
    Manufacturer:
    Pulse Electronics
    Series:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Transformer Type:
    T1/E1 (Dual)
    Inductance:
    1.2mH, 1.2mH
    ET (Volt-Time):
    Turns Ratio - Primary:Secondary:
    1CT:2CT, 1:1
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.675" L x 0.456" W (17.15mm x 11.58mm)
    Height - Seated (Max):
    0.340" (8.64mm)
    Operating Temperature:
    0°C ~ 70°C