    Pasternack TC-240-BM-75-X
    Part No.:
    TC-240-BM-75-X
    Manufacturer:
    Pasternack
    Category:
    Coaxial Connector (RF) Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDTC-240-BM-75-X.pdf
    Description:
    75 Ohm BNC Male Connector Crimp
    Manufacturer:
    Pasternack
    Series:
    Packaging:
    Retail Package
    Product Status:
    Active
    Connector Style:
    BNC
    Connector Type:
    Plug, Male Pin
    Contact Termination:
    Solder
    Shield Termination:
    Crimp
    Impedance:
    75 Ohms
    Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    Mounting Feature:
    Cable Group:
    LMR-240
    Fastening Type:
    Bayonet Lock
    Frequency - Max:
    4 GHz