    Panasonic Electric Works TXS2-H-4.5V
    Part No.:
    TXS2-H-4.5V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    Signal Relays, Up to 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDTXS2-H-4.5V.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    TX-S
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Mounting Type:
    Through Hole
    Coil Voltage:
    4.5VDC
    Contact Form:
    DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current):
    1 A
    Switching Voltage:
    110VDC - Max
    Load - Max Switching:
    110W
    Coil Current:
    11.1 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    PC Pin
    Seal Rating:
    Sealed - Fully
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    3.6 VDC
    Must Release Voltage:
    0.45 VDC
    Operate Time:
    5 ms
    Release Time:
    5 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 70°C