    Panasonic Electric Works TXD2SL-4.5V
    Part No.:
    TXD2SL-4.5V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    Signal Relays, Up to 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDTXD2SL-4.5V.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    TX-D
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Coil Voltage:
    4.5VDC
    Contact Form:
    DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current):
    2 A
    Switching Voltage:
    220VDC - Max
    Load - Max Switching:
    440W
    Coil Current:
    44.4 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    Gull Wing
    Seal Rating:
    Sealed - Fully
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    3.38 VDC
    Must Release Voltage:
    0.45 VDC
    Operate Time:
    4 ms
    Release Time:
    4 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C