    Panasonic Electric Works TX2SL-L-24V
    Part No.:
    TX2SL-L-24V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    Signal Relays, Up to 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDTX2SL-L-24V.pdf
    Description:
    RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    TX
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Coil Voltage:
    24VDC
    Contact Form:
    DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current):
    2 A
    Switching Voltage:
    220VDC - Max
    Load - Max Switching:
    440VA
    Coil Current:
    4.2 mA
    Coil Type:
    Latching, Single Coil
    Features:
    Termination Style:
    Gull Wing
    Seal Rating:
    Sealed - Fully
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    18 VDC
    Must Release Voltage:
    Operate Time:
    4 ms
    Release Time:
    4 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C