    Panasonic Electric Works TK1-L2-1.5V
    Part No.:
    TK1-L2-1.5V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    Signal Relays, Up to 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDTK1-L2-1.5V.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 1.5V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    TK
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Mounting Type:
    Through Hole
    Coil Voltage:
    1.5VDC
    Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current):
    2 A
    Switching Voltage:
    220VDC - Max
    Load - Max Switching:
    440VA
    Coil Current:
    134 mA
    Coil Type:
    Latching, Dual Coil
    Features:
    Termination Style:
    PC Pin
    Seal Rating:
    Sealed - Fully
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    1.13 VDC
    Must Release Voltage:
    Operate Time:
    3 ms
    Release Time:
    2 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Contact Material:
    Silver (Ag), Gold (Au)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    Datasheet:
    1. How to order TK1-L2-1.5V on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TK1-L2-1.5V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TK1-L2-1.5V?
    Image TK1-5V TK1-L-H-3V TK1-12V TK1-24V TK1-3V
    Part Number TK1-5V TK1-L-H-3V TK1-12V TK1-24V TK1-3V
    Series TK TK TK TK TK
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Coil Voltage 1.5VDC 1.5VDC 1.5VDC 1.5VDC 1.5VDC
    Contact Form SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current) 2 A 2 A 2 A 2 A 2 A
    Switching Voltage 220VDC - Max 220VDC - Max 220VDC - Max 220VDC - Max 220VDC - Max
    Load - Max Switching 440VA 440VA 440VA 440VA 440VA
    Coil Current 134 mA 134 mA 134 mA 134 mA 134 mA
    Features - - - - -
    Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
    Seal Rating Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully
    Coil Insulation - - - - -
    Must Operate Voltage 1.13 VDC 1.13 VDC 1.13 VDC 1.13 VDC 1.13 VDC
    Must Release Voltage - - - - -
    Operate Time 3 ms 3 ms 3 ms 3 ms 3 ms
    Release Time 2 ms 2 ms 2 ms 2 ms 2 ms
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C