    Panasonic Electric Works CB1-T-R-12V
    Part No.:
    CB1-T-R-12V
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCB1-T-R-12V.pdf
    Description:
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    Coil Current:
    134 mA
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current):
    40 A
    Switching Voltage:
    14VDC - Nom
    Must Operate Voltage:
    7 VDC
    Must Release Voltage:
    1.2 VDC
    Features:
    Resistor, Sealed - Fully
    Termination Style:
    Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C