    Panasonic Electric Works CB1AV-R-12V
    Part No.:
    CB1AV-R-12V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Category:
    Automotive Relays
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCB1AV-R-12V.pdf
    Description:
    CB RELAY 1 FORM A 35A 12V
    Manufacturer:
    Panasonic Electric Works
    Series:
    CB
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Coil Type:
    Non Latching
    Coil Current:
    134 mA
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    SPST-NO (1 Form A)
    Contact Rating (Current):
    35 A
    Switching Voltage:
    14VDC - Nom
    Must Operate Voltage:
    7 VDC
    Must Release Voltage:
    1.2 VDC
    Operate Time:
    15 ms
    Release Time:
    15 ms
    Features:
    Resistor, Sealed - Fully
    Mounting Type:
    Socketable
    Termination Style:
    Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C