    Panasonic Electric Works CB1AH-M-24V
    Part No.:
    CB1AH-M-24V
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCB1AH-M-24V.pdf
    Description:
    RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 24V
    Coil Current:
    75 mA
    Coil Voltage:
    24VDC
    Contact Rating (Current):
    20 A
    Switching Voltage:
    28VDC - Nom
    Must Operate Voltage:
    14 VDC
    Must Release Voltage:
    2.4 VDC
    Features:
    Sealed - Fully
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Termination Style:
    Quick Connect - 0.250"/0.375"
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C