    Pactech RH-PE12-18V-RD
    Part No.:
    RH-PE12-18V-RD
    Manufacturer:
    Pactech
    Category:
    Power, Line Cables and Extension Cords
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRH-PE12-18V-RD.pdf
    Description:
    C14-C13 18AWG 10A 125V RD 12FT
    Manufacturer:
    Pactech
    Series:
    Supra Power Cords™
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Style:
    Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
    1st Connector:
    IEC 320-C13
    2nd Connector:
    IEC 320-C14
    Number of Conductors:
    3
    Cord Type:
    SVT
    Wire Gauge:
    18 AWG
    Shielding:
    Unshielded
    Length:
    12.00' (3.66m)
    Approval Agency Marking:
    CSA, cUL, UL
    Approved Countries:
    Canada, United States
    Color:
    Red
    Voltage Rating:
    250V
    Current Rating (Amps):
    10A
    Operating Temperature:
    105°C