    onsemi MC33269DT-012G
    Part No.:
    MC33269DT-012G
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMC33269DT-012G.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 12V 800MA DPAK
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    20V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    12V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1.35V @ 800mA
    Current - Output:
    800mA
    Current - Quiescent (Iq):
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    55dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C